Často kladené otázky (FAQ) - Žula (Granit)

Čo je žula?

Žula (granit) je bežne sa vyskytujúca intruzívna, vyvretá hornina. Je obyčajne svetlej alebo hnedožltej farby, avšak farebná škála sa pohybuje od ružovej až po tmavošedú a čiernu v závislosti od chemického zloženia a mineralógie.
Žula sa v širokej miere využívala ako stavebný a obkladový kameň a taktiež ako dlažobný kameň. S pribúdajúcimi kyslými dažďami žula začala nahrádzať mramor ako materiál na výrobu pomníkov a monumentov, keďže je oveľa viac trvácna. Leštená žula je obľúbený materiál pre použitie ako pracovná kuchynská doska vzhľadom na svoju životnosť a estetickosť.

Prečo je žula vhodná pre použitie ako pracovná doska do kuchyne, resp. kúpeľne?

Žula je vysoko odolná voči poškriabaniu, popraskaniu a tvorbe škvŕn a taktiež voči teplu. Bežné činnosti v kuchyni alebo kúpeľni nepredstavujú pre žulu žiaden problém a znesie dokonca aj položenie rozpáleného hrnca bez podložky. Všetky tieto výhody navyše ku kráse a rôznorodosti akú prírodný kameň ponúka, robia žulu ideálnu pre použitie ako pracovnú dosku do kuchyne resp. do kúpeľne.

Môžem žulovú pracovnú dosku poškodiť?

Ako akýkoľvek iný povrch, veľký náraz môže poškodiť aj žulu. Na základe jej kryštalickej štruktúry sa z nej môžu po silnom náraze ostrým tvrdým predmetom odštiepiť úlomky. Avšak aj po takomto poškodení je možné žulovú dosku opraviť – poškodené miesto sa vyplní zmesou žulového prachu a epoxidu a následne preleští.

Môže žulová doska prasknúť?

Nie bežným užívaním. Žula je najviac náchylná na prasknutie počas prevozu a opracovania. Bežné používanie neohrozí tento trvácny materiál.

Môžem žulovú dosku poškriabať?

Žula je jeden z najtvrdších kameňov na svete. Je vysoko odolná voči poškriabaniu pri bežnom užívaní. Čepeľ noža žulový povrch nepoškriabe. Žulovú dosku môžete poškriabať jedine iným kusom žuly (resp. tvrdšej horniny), alebo špeciálnym nástrojom na prácu so žulou, ako napríklad volfrámové alebo diamantové nástroje.

Môžem na žulovej doske krájať?

Iba ak v prípade, že chcete zničiť svoje nože J. Žula je tvrdšia ako čepeľ noža a otupí nôž veľmi rýchlo, ak chcete používať žulovú pracovnú dosku ako dosku na krájanie. Na krájanie používajte vždy drevenú alebo plastovú dosku.

Môžu sa na žulovej doske vytvoriť škvrny?

Vo všeobecnosti nie. Avšak každý kameň je do istej miery pórovitý, no žula má najnižšiu poréznosť zo všetkých kameňov. Niektoré odtiene farieb majú vyššiu absorpciu vlhkosti v porovnaní s inými. Napríklad, malé množstvo vody vyliatej na pracovnú dosku, pri niektorých druhoch žúl, môže zanechať tmavú škvrnu potom, čo je voda zotretá. Po vysušení dosky však na povrchu neostanú žiadne stopy. Pre zníženie nasiakavosti povrchu používame špeciálne penetračné nátery (vyrobené priamo na použitie pre kuchynské pracovné dosky, kde dochádza ku kontaktu s jedlom), ktoré zabraňujú oleju, vínu a rôznym iným tekutinám vniknúť do povrchu žulovej dosky.

Môže sa žulová doska poškodiť spálením?

Nie. Žulovú dosku bežným užívaním nespálite, resp. vysoká teplota na nej nezanechá stopy. Je úplne v poriadku, keď na žulovú dosku položíte horúci hrniec alebo rozpálenú panvicu priamo zo sporáku alebo z rúry.

Ako sa starať o výrobky zo žuly?

Čistite žulovú dosku (alebo iný predmet vyrobený zo žuly) obyčajnou teplou vodou s prídavkom saponátu (napr. Jar). V prípade potreby je možné použiť špeciálny prípravok na čistenie povrchov zo žuly alebo iného prírodného kameňa.

Zistil/a som, že niektoré žuly majú na povrchu drobné dierky – bude aj moja žulová doska takáto?

Na povrchu žuly, keďže má kryštalickú štruktúru, možno nájsť drobné dierky – v podstate medzery medzi kryštálmi minerálov. Na povrchu žuly je možné niekedy vidieť drobné štrbiny, ktoré vyzerajú ako praskliny, no nie sú to poruchy štruktúry kameňa – je to prirodzene sa vyskytujúci výsledok ohromných horúčav a tlaku, ktoré formovali žulu pred mnohými rokmi. Tieto znaky krásy prírodného kameňa a neoslabujú funkciu alebo trvácnosť tohto prírodného materiálu.

Bude moja žulová pracovná doska z jedného kusa, alebo spájaná z viacero kusov?

Vzhľadom na maximálnu veľkosť žulových platní, spojom na kuchynskej doske vyrobenej zo žuly sa niekedy nedá vyhnúť. Žulové platne sú priemerne veľké cca 150 × 260 cm, avšak pri niektorých farbách ani platne o dĺžke 280 cm nie sú výnimkou. Extrémne dlhá pracovná doska môže pozostávať z dvoch alebo viacero častí (alebo je nutné zvoliť druh žuly, z ktorého sú platne dostatočne veľké). Prípadné spoje je dobré voliť na najmenej viditeľných miestach ako napr. blízko výlevky alebo sporáku. Tým sa viditeľnosť spojov značne limituje (potrebné brať do úvahy aj technické možnosti vzhľadom na korpus kuchynskej linky). Viditeľnosť spojov závisí aj od zrnitosti, farby a vzoru kameňa.

Bude moja pracovná doska prečnievať cez skrinky?

Väčšina pracovných dosák prečnieva cez skrinky približne 3 cm. Avšak závisí to od viacerých dôvodov ako napríklad tvaru skriniek (dvierka), spôsob ich montáže a od konkrétnych požiadaviek zákazníka.

Môže žulová pracovná doska vyčnievať nad korpus?

Pracovná doska zo žuly môže vyčnievať nad korpus bez opory max. 30 cm ak je fixný koniec dostatočne upevnený a vyčnievajúci kus dosť veľký. Nikdy však nie je možné nechať vyčnievať žulovú pracovnú dosku bez opory tam, kde hrozí, že na ňu niekto sadne alebo sa na ňu postaví (napr. pri výmene žiarovky).

Prihláste sa na odber newslettra

Ak si prajete byť informovaní o najnovších novinkách a akciách nášho kamenárstva, prihláste sa na odber naších newslettrov. Môžte sa prihlásiť pre odber všetkých tém, alebo si vybrať iba tie, ktoré Vás zaujímajú.
Prihlásením do newslettra automaticky súhlasíte so spracovaním osobných údajov. Z odberu sa môžte kedykoľvek odhlásiť zadaním svojho e-mailu a kliknutím na Odhlásiť.


Používaním stránok prevádzkovateľa ISPA Prešov, s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Prijať