Často kladené otázky (FAQ) - Mramor

Čo je mramor?

Mramor je metamorfovaná (premenená) skala ako výsledok metamorfózy vápenca, pozostávajúca väčšinou z kalcitu (kryštalickej formy uhličitanu vápenatého, CaCO3). Je široko využívaný v sochárstve, ako stavebný materiál a dekoračný materiál. Slovo mramor je všeobecne zaužívané na označenie kameňa, ktorý je možné vyleštiť do vysokého lesku. Ako obľúbený materiál pre sochárov starých Grékov a Rimanov, mramor sa stal symbolom tradície a vycibreného vkusu. Jeho pestrosť a široká škála farieb ho robí obľúbeným dekoračným materiálom a je často imitovaný.
Mramor je asociovaný so hviezdnym znamením Blíženci. Biely mramor je symbolom čistoty. Je taktiež symbolom nesmrteľnosti a zabezpečuje úspech vo vzdelaní.

Môžem použiť mramor ako kuchynskú pracovnú dosku?

Neodporúčame použiť mramor ako pracovnú dosku do kuchyne, pretože mramor (ako aj iné vápence a travertín) sú v podstate uhličitan vápenatý a ich leštený povrch je viac náchylný na poškodenie pri styku s domácimi kyselinami taktiež zahŕňajúc ocot, horčicu, kečup, citróny a ostatné potravinové produkty. Tieto kyslé substancie môžu spôsobiť chemickú reakciu, ktorá môže poškodiť leštený povrch mramoru. Navyše, mramor a iné vápencové horniny je možné poškriabať oveľa ľahšie ako tvrdú žulu.
Mramor je však používaný v kuchyni ako doska na prípravu cesta – je perfektne hladký, chladný povrch je ideálny na miesenie cesta a prípravu na koláčov. Taktiež je možné použiť mramor v kúpeľni – ako dosku k umývadlu, dlažbu resp. obklady stien. Väčšinou zásadité prostredie v kúpeľni mramor nepoškodí.

Čo je leptanie?

K leptaniu dochádza, keď kyselina v nejakej forme príde do kontaktu s vylešteným povrchom mramoru alebo inej vápencovej horniny. To spôsobí chemickú reakciu, ktorá naruší leštený povrch, alebo zdrsní povrch honovaného mramoru. Zelené mramory, ako napríklad Jada (pôvod v Číne) sú odolné voči zleptaniu pôsobením kyselín a taktiež žuly sú voči bežným domácim kyselinám absolútne imúnne.

Aký je najlepší spôsob čistenia mramoru a iných mäkkých kameňov?

Staré pravidlo hovorí, že by sme nemali používať nič iné, čo nie je dobré pre naše ruky. Nepoužívajte práškové čističe, alebo brúsne žinky na čistenie kameňa. Dokonca aj čističe, ktoré vyhlasujú, že povrch nepoškriabu obsahujú pemzu, ktorá je práškovou formou vulkanického kameňa a to môže poškodiť vašu dosku alebo dlážku. Nepoužívajte taktiež produkty na kyslej báze, obsahujú totiž substancie ako amoniak.

Prihláste sa na odber newslettra

Ak si prajete byť informovaní o najnovších novinkách a akciách nášho kamenárstva, prihláste sa na odber naších newslettrov. Môžte sa prihlásiť pre odber všetkých tém, alebo si vybrať iba tie, ktoré Vás zaujímajú.
Prihlásením do newslettra automaticky súhlasíte so spracovaním osobných údajov. Z odberu sa môžte kedykoľvek odhlásiť zadaním svojho e-mailu a kliknutím na Odhlásiť.


Používaním stránok prevádzkovateľa ISPA Prešov, s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Prijať