Často kladené otázky (FAQ) - Vápenec

Čo je vápenec?

Vápenec je skalná usadenina pozostávajúca predovšetkým z organických materiálov ako sú kosti a mušle morských organizmov a sedimentov. Je formovaný materiálmi usadenými na dno mora a v priebehu miliónov rokov stužených na pevnú skalu. Pohyby zemskej kôry počas extrémne dlhého obdobia môžu vyzdvihnúť vápenec z morského dna do výšok. Napríklad vrchol Mount Everestu je vápenec, ktorého cesta začala na morskom dne. Počas regionálnych premien ktoré sa vyskytovali počas tvarovania pohorí, vápenec rekryštalizoval na mramor.

Môžem použiť vápenec v kuchyni?

Ako v prípade mramoru, odporúčame vyhnúť sa použitiu vápenca v kuchyni (v kyslom prostredí). Leštený povrch vápenca je vysoko citlivý na zmeny alebo poškodenie kyselinami z kuchyne zahŕňajúc citrónovú šťavu, ocot, horčicu a pod. Nezabezpečený povrch niektorých viac pórovitých vápencov je v takomto prostredí náchylný na tvorbu škvŕn.

Prihláste sa na odber newslettra

Ak si prajete byť informovaní o najnovších novinkách a akciách nášho kamenárstva, prihláste sa na odber naších newslettrov. Môžte sa prihlásiť pre odber všetkých tém, alebo si vybrať iba tie, ktoré Vás zaujímajú.
Prihlásením do newslettra automaticky súhlasíte so spracovaním osobných údajov. Z odberu sa môžte kedykoľvek odhlásiť zadaním svojho e-mailu a kliknutím na Odhlásiť.


Používaním stránok prevádzkovateľa ISPA Prešov, s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Prijať