Často kladené otázky (FAQ)

Aký je rozdiel medzi mramorom a žulou?

Hoci oba sú prírodné kamene a oba sa ťažia na povrchu, žula a mramor (a mramoru príbuzné – vápence, ónyxy a travertíny) sú navzájom veľmi rozdielne. Najväčšie rozdiely sú v poréznosti, mäkkosti a trvácnosti mramoru v porovnaní so žulou.

Je potrebné zaplatiť za celú dosku (platňu) žuly alebo mramoru?

Kúpa prírodného kameňa je podobná kúpe látky na šaty. Podobne ako krajčírka, aj my kupujeme surový materiál a dodáme vám hotový produkt. Koľko materiálu je potrebné na vyhotovenie daného produktu je určené rozložením (usporiadaním) danej plochy produktu a s tým súvisiace množstvom odpadu. Spoločnosť ISPA Prešov sa pri návrhu porezného plánu zameriava na minimalizáciu odpadu pri súčasnom maximálnom využití krásy prírodného kameňa – daného vzoru.

Prečo sú niektoré prírodné kamene drahšie ako ostatné?

Dostupnosť, výťažnosť lomu, miesto kde sa daný kameňolom nachádza (vzhľadom na prepravné náklady), zriedkavosť a rarita farby a vzoru, množstvo a cena práce potrebnej na vyťaženie kameňa – to všetko ovplyvňuje cenu prírodného kameňa na trhu. Vyššia cena však neznamená vyššiu kvalitu. Všetky druhy prírodného kameňa, ktoré spoločnosť ISPA Prešov ponúka, bez ohľadu na cenu, sú rovnako vysokej kvality.

Aké sú druhy povrchových úprav prírodného kameňa?

 

  • Leštenie – základný a najbežnejší spôsob povrchovej úpravy prírodného kameňa. Postupným leštením sa dosiahne zrkadlový lesk povrchu, farby sú sýte, vzor je vysoko kontrastný.
  • Honovanie – žula, mramor alebo vápenec, ktoré sú honované, majú matný alebo saténový povrch na rozdiel od zrkadlového lesku lešteného povrchu. Honovaný povrch je niekedy preferovaný kvôli tomu, že honovaný kameň je menej „formálny“ a na pohľad teplejší ako leštený kameň.
  • Flambovanie – proces, pri ktorom je kameň (zvyčajne žula alebo mramor) spracovaný vysokým teplom. Povrch kameňa sa stane trochu drsný. Flambovanie je taktiež najčastejší spôsob vytvorenia protišmykového povrchu pre dlažbu z prírodného kameňa.
  • Pieskovanie – proces, pri ktorom je kremičitý piesok striekaný na povrch kameňa vysokou rýchlosťou. Používa sa zvyčajne na dosiahnutie protišmykového alebo zdrsneného povrchu.
  • Antiko – všeobecný názov na pomenovanie výsledku, ktorý sa dosiahne postupnosťou rôznych spôsobov opracovania. Celkový efekt týchto procesov je dosiahnutie vzhľadu „starého alebo obšúchaného“ kameňa.
  • Kefovanie – proces, ktorý vytvára hladký, na pohľad „obnosený“ vzhľad používaný pre určité druhy kameňa. Zvyčajne sa používa pre nevyplnené travertíny a pieskovce.

 

Prihláste sa na odber newslettra

Ak si prajete byť informovaní o najnovších novinkách a akciách nášho kamenárstva, prihláste sa na odber naších newslettrov. Môžte sa prihlásiť pre odber všetkých tém, alebo si vybrať iba tie, ktoré Vás zaujímajú.
Prihlásením do newslettra automaticky súhlasíte so spracovaním osobných údajov. Z odberu sa môžte kedykoľvek odhlásiť zadaním svojho e-mailu a kliknutím na Odhlásiť.


Používaním stránok prevádzkovateľa ISPA Prešov, s.r.o. súhlasíte s používaním cookies, pomocou ktorých vylepšujeme naše služby.
Prijať